Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 

28 | 01 | 2021

Pasowanie na ucznia szkoły podstawowej

 

„Ślubowania  nadszedł czas…”,
 czyli o uroczystości pasowania na ucznia  PSP w Olszance

 „Wie to Marysia, Stasio i Zdziś...

że wielkie święto w szkole jest dziś.
To ślubowania nadszedł już czas.
Pierwszy egzamin na ucznia zdasz!
Rodzice nasi są tutaj z nami,
żeby egzamin był dobrze zdany!”

Ubrani odświętnie w barwy biało-granatowe  pierwszoklasiści  wraz  z  rodzicami, a także zaproszonymi  gośćmi, nauczycielami i uczniami szkoły podstawowej  zgromadzili się  12  października w sali gimnastycznej PZSP w Olszance, aby wziąć udział w uroczystości ślubowania i pasowania na ucznia.  Akademię rozpoczęła uczennica klasy czwartej, Julia Bodniak, która  bardzo serdecznie przywitała wszystkich przybyłych, a następnie zaprosiła do obejrzenia występu młodych artystów.  Z pięknymi wierszami  i życzeniami wystąpiły  uczennice klasy szóstej: Oliwia, Julia, Sylwia i Kaja.  Po tak barwnym wstępie głos oddano bohaterom dnia – pierwszoklasistom, którzy z niecierpliwością czekali na swój występ.

W tym dniu hala sportowa, przepięknie udekorowana,  zamieniła się w królestwo Szkołolandii, w której panował groźny i wymagający król Ołówkos wraz  z żoną.   Dzieci musiały wykonać zadania postawione im przez parę królewska i gwardzistów (w tej roli uczniowie: Mateusz Markowski, Zosia Traka, Damian Demski oraz Kamil Kopij). Pierwszoklasiści z ochotą wykonali zadanie wyznaczone im przez króla Ołówkosa- popisywali się umiejętnością śpiewania, recytowania oraz wiedzą o Polsce. Dowiedli, iż znają symbole narodowe, przepisy ruchu drogowego oraz obowiązki uczniów, a także  potrafią ładnie śpiewać, recytować wiersze i znakomicie liczyć.  Tłum sześciolatków  i siedmiolatków godnie wystąpił  przed  licznie zgromadzoną, życzliwą publicznością. Zaprezentował zgromadzonym gościom wesoły program artystyczny, przygotowany pod czujnym okiem  wychowawczyni -   pani Doroty Woźniakowskiej. Trzeba przyznać, że mimo ogromnej tremy uczniowie poradzili sobie świetnie. Wszyscy przyglądali się z dużym zainteresowaniem  zmaganiom pierwszoklasistów i  nie szczędzili braw po ich występach, zwłaszcza rodzice swoich pociech.Po ceremonii egzaminowania  Król Ołówkos przekazał czarodziejski ołówek na ręce Pani Dyrektor i poprosił o pasowanie na uczniów pierwszoklasistów z PSP w Olszance.

Największym przeżyciem dla dzieci i ich rodziców był sam moment składania uroczystej przysięgi – ślubowania na sztandar szkoły oraz  moment   pasowania na ucznia, gdy pani dyrektor Bożena Lorent dotykając  ołówkiem- jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych,  przyjmowała adeptów w poczet uczniów słowami : „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Olszance”. Ta chwila ogarnęła wzruszeniem rodziców, którzy licznie przybyli na akademię, aby wspólnie świętować ze swoimi dziećmi.  Od tamtej chwili już nie byli dziećmi - maluchami, ale prawdziwymi uczniami klasy pierwszej. Po ślubowaniu i pasowaniu każdy uczeń klasy pierwszej zarówno 1a jak i 1b otrzymał od pani Dyrektor B. Lorent legitymację szkolną i pamiątkowy dyplom.  Na zakończenie  akademii wystąpiła pani Wanda Galant , która w imieniu pani Wójt  podziękowała pierwszoklasistom za wspaniały i niezapomniany  występ oraz  życzyła samych wspaniałych  i niezapomnianych dni w szkole.  Po przemówieniach, gratulacjach bohaterowie uroczystości zostali obdarowani przez rodziców kolorowymi i ogromnymi   „rożkami obfitości”. Uroczystość pasowania na ucznia zakończyła się słodkim poczęstunkiem, który został przygotowany przez rodziców uczniów klasy pierwszej w ich gabinecie.

 Atmosfera w tym dniu była  radosna i uroczysta. Było sporo radości,  uśmiechu, wzruszeń i wiary w to, że rozsłonecznione maluchy  wcielone do Braci Uczniowskiej, będą godnie reprezentować swoją szkołę.  Dzień ten na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów, zwłaszcza tych najmłodszych. Gratulujemy pierwszoklasistom i życzymy wielu niezwykłych, ciekawych i pięknych chwil w naszej szkole.  Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w organizacji  i przygotowaniu tego niezwykłego dnia.

                   Tekst i foto Joanna Sowierszenko

   

Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej w Olszance

SZKOŁA PRZYGODĄ ŻYCIA”

uroczystość pasowania na ucznia SP w Olszance

 

    Pierwsze dni w szkole są dla każdego dziecka wielkim przeżyciem. Dotyczy to w szczególności tych uczniów, którzy po raz pierwszy przekraczają próg szkoły. Dla nich to, początkowe tygodnie nauki przynoszą wiele nowych doświadczeń, przeżyć  i niespodzianek, wszak szkoła jest przygoda życia. Jednak zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w tej fazie  szkolnej nauki pierwszoklasistów jest ich pasowanie na ucznia. Do tej uroczystości najmłodsi ze Szkoły Podstawowej w Olszance przygotowywali się już od pierwszych dni nauki szkolnej. Zapoznali się ze swoimi prawami i obowiązkami, poznawali zasady zachowania się panujące w szkole, poznawali szkolne życie. Uczyli się bardzo pilnie, wiedzieli bowiem, że aby zostać przyjętymi do grona braci uczniowskiej, będą musieli udowodnić, że są tego godni.

Ubrani na galowo pierwszoklasiści  i ich rodzice, a także zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie szkoły podstawowej  zgromadzili się  16  października w sali gimnastycznej PZSP, aby wziąć udział w tym tak ważnym dla nowych uczniów wydarzeniu. Uroczystość uświetniła swoją obecnością wójt gminy p. Aneta Rabczewska, radna Gminy Olszanka – p. Anna Liszka, przewodnicząca Rady Rodziców p. Emilia Rudkowska oraz przewodniczący Rady Gminy p. Walenty Oliwa.

Akademię ph. „SZKOŁA PRZYGODĄ ŻYCIA” rozpoczął przewodniczący Samorządu Uczniowskiego SP – Wojtek Woźniak, który  bardzo serdecznie przywitał wszystkich przybyłych, a następnie zaprosił do obejrzenia występu młodych artystów. Z pięknymi wierszami wystąpili uczniowie klasy czwartej: Julia Bryk i Mateusz Markowski.  Po tak barwnym wstępie głos oddano bohaterom dnia – pierwszoklasistom, którzy z niecierpliwością czekali na swój występ.

Kolorowy, roześmiany tłum sześciolatków i siedmiolatków godnie wystąpił  przed  licznie zgromadzoną, życzliwą publicznością. Zaprezentował zgromadzonym gościom wesoły program artystyczny, przygotowany pod czujnym okiem p. wychowawczyni Anny Michalak. Część artystyczną prowadził Kamil Kopij.  By zasłużyć na miano ucznia i dostąpić zaszczytu pasowania dzieci musiały udowodnić złej wróżce (w tej roli Kinga Naspińska), iż są mądrymi i niezwykłymi uczniami. Sześciolatkowie i siedmiolatkowie  musieli  wykazać się niezliczonymi umiejętnościami m.in.: polonistycznymi, matematycznymi, muzycznymi oraz wieloma innymi zdolnościami, by zdobyć uznanie w oczach złej wróżki oraz by w ten  niezwykły sposób przywołać dobrą  wróżkę
(Darię Sadlej), która za pomocą czarodziejskiej różdżki i zaklęcia WIEDZY mogła przemienić ich  w dzieci - uczniów szkoły PZSP. Jednak, aby to mogło nastąpić, dzieci musiały zdać swój egzamin, polegający m.in.  na przepięknej recytacji wierszy o swojej ojczyźnie, szkole, na wykazaniu się  umiejętnościami piosenkarskimi, tanecznymi oraz  ogólną wiedzą o życiu i przyrodzie.  Trzeba przyznać, że mimo ogromnej tremy uczniowie poradzili sobie świetnie. Wszyscy przyglądali się z dużym zainteresowaniem  zmaganiom pierwszoklasistów i  nie szczędzili braw po ich występach, zwłaszcza rodzice swoich pociech.

Jednak  największym przeżyciem dla dzieci i ich rodziców był sam moment pasowania
na ucznia, gdy pani dyrektor Bożena Lorent dotykając ramienia ucznia symbolicznym gęsim piórem, przyjmowała adeptów w poczet uczniów słowami:  „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Olszance”, a pani wicedyrektor Violetta Świder wręczała  "Dyplomy pasowania na ucznia" każdemu sześciolatkowi i  siedmiolatkowi.  Od tamtej chwili już nie byli dziećmi - maluchami, ale prawdziwymi uczniami klas pierwszych.  Po części artystycznej wystąpiła wójt gminy - pani Aneta Rabczewska, która pogratulowała pierwszoklasistom wspaniałego występu, zachęcała do wzmożonej pracy i  nauki. Następnie głos zabrał  pan Walenty Oliwa wraz z panią Anną Liszką, którzy również pogratulowali pierwszoklasistom wspaniale zdanego „egzaminu”. Wszyscy zaproszeni goście obdarowali bohaterów tego dnia – uczniów klasy Ia i Ib słodkościami. Na zakończenie uroczystości wystąpiła p. dyrektor Bożena Lorent  i p. Alicja Kołodziej- przedstawiciel Rady Rodziców pierwszoklasistów z życzeniami i gratulacjami dla najmłodszych.

Po przemówieniach, gratulacjach bohaterowie uroczystości zostali obdarowani przez swoich rodziców kolorowymi i ogromnymi  „rożkami obfitości”. Uroczystość pasowania na ucznia zakończyła się słodkim poczęstunkiem, który został przygotowany przez rodziców uczniów klasy Ia i Ib. Atmosfera w tym dniu była  radosna i uroczysta. Było sporo radości, uśmiechu, wzruszeń i wiary w to, że rozsłonecznione maluchy  wcielone do braci uczniowskiej, będą godnie reprezentować swoją szkołę.  Dzień ten na pewno  długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów, zwłaszcza tych najmłodszych.

 

                                                                                Tekst Joanna Sowierszenko

                                                                                   Foto Wioletta Perkowska

więcej fotografii

Pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej w Olszance


„Wie to Marysia, Stasio i Zdziś...
że wielkie święto w szkole jest dziś.
To ślubowania nadszedł już czas.
Pierwszy egzamin na ucznia zdasz!
Rodzice nasi są tutaj z nami,
żeby egzamin był dobrze zdany!”

 

         Rozpoczęcie nauki w szkole jest ważnym momentem życia każdego dziecka.
 Z niecierpliwością czeka ono na spotkanie ze szkołą, z nowymi wiadomościami, przygodami. Czeka  na dzień, w którym stanie się prawdziwym uczniem i poprzez pasowanie zostanie włączone do społeczności szkolnej. Uroczystość pasowania na uczniów klasy I na stałe została włączona do kalendarza uroczystości szkolnych. Stanowi ona przeżycie nie tylko dla samych dzieci - kandydatów na uczniów, ale także dla ich rodziców, nauczycieli, koleżanek i kolegów. Poprzedza je okres kilkutygodniowych przygotowań, w którym dzieci poznają prawa i obowiązki ucznia, poznają szkołę, jej pracowników, otoczenie, koleżanki i kolegów. Uroczystość pasowania jest niejako egzaminem dojrzałości dziecka do podjęcia obowiązków ucznia. Kandydat wtedy ma okazję wykazać się nie tylko wiedzą i umiejętnościami, ale również sprawnością fizyczną.  Do tej uroczystości najmłodsi ze Szkoły Podstawowej w Olszance przygotowywali się już od pierwszych dni nauki szkolnej. Zapoznali się ze swoimi prawami i obowiązkami, poznawali zasady zachowania się panujące w szkole, poznawali szkolne życie. Uczyli się bardzo pilnie, wiedzieli bowiem, że aby zostać przyjętymi do grona braci uczniowskiej, będą musieli udowodnić, że są tego godni.

Ubrani na galowo pierwszoklasiści  wraz  z  rodzicami, a także zaproszonymi  gośćmi, nauczycielami i uczniami szkoły podstawowej  zgromadzili się  10  października w sali gimnastycznej PZSP, aby wziąć udział w tym tak ważnym dla nowych uczniów wydarzeniu. Uroczystość prowadził Jakub Gall- uczeń klasy szóstej.  Kolorowy, roześmiany tłum siedmiolatków i sześciolatków godnie wystąpił  przed  licznie zgromadzoną, życzliwą publicznością. Zaprezentował zgromadzonym gościom wesoły program artystyczny, przygotowany pod czujnym okiem p. wychowawczyni Anny Kasków. By zasłużyć na miano ucznia, dzieci odpowiadały na trudne pytania egzaminatorów- w tej roli uczennice klasy czwartej Wiktoria Machowska i Sylwia Barwińska. Jednak, aby to mogło nastąpić dzieci musiały zdać swój egzamin , polegający m.in.  na przepięknej recytacji wierszy o swojej ojczyźnie, szkole: na wykazaniu się  umiejętnościami piosenkarskimi, tanecznymi oraz  ogólną wiedzą o życiu i przyrodzie.  Trzeba przyznać, że mimo ogromnej tremy uczniowie poradzili sobie świetnie. Wszyscy przyglądali się z dużym zainteresowaniem  zmaganiom pierwszoklasistów i  nie szczędzili braw po ich występach, zwłaszcza rodzice swoich pociech. Na zakończenie występu artystycznego, koleżanki i koledzy z trzeciej klasy SP przygotowali dla swoich nowych przyjaciół niespodziankę- życzenia oraz  podarunki.

Jednak  największym przeżyciem dla dzieci i ich rodziców był sam moment składania uroczystej przysięgi – ślubowania na sztandar szkoły oraz  moment   pasowania na ucznia, gdy pani dyrektor Bożena Lorent dotykając ramienia ucznia ołówkiem, przyjmowała adeptów w poczet uczniów słowami  „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Olszance”. Od tamtej chwili już nie byli dziećmi - maluchami, ale prawdziwymi uczniami klasy pierwszej. Po ślubowaniu i pasowaniu każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał od pani Dyrektor B. Lorent legitymację szkolną i pamiątkowy dyplom.  Na zakończenie  akademii wystąpiła pani Monika Zalewska, która w imieniu wszystkich rodziców podziękowała pierwszoklasistom za wspaniały i niezapomniany  występ, wzorową postawę podczas ślubowania i pasowania oraz  życzyła samych wspaniałych, magicznych  i niezapomnianych dni w szkole.  Po przemówieniach, gratulacjach bohaterowie uroczystości zostali obdarowani przez rodziców kolorowymi i ogromnymi   „rożkami obfitości”. Uroczystość pasowania na ucznia zakończyła się słodkim poczęstunkiem, który został przygotowany przez rodziców uczniów klasy pierwszej w ich gabinecie.

 Atmosfera w tym dniu była  radosna i uroczysta. Było sporo radości,  uśmiechu, wzruszeń i wiary w to, że rozsłonecznione maluchy  wcielone do Braci Uczniowskiej, będą godnie reprezentować swoją szkołę.  Dzień ten na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów, zwłaszcza tych najmłodszych.

Dyrekcja PZSP w Olszance, nauczyciele oraz bohaterowie tego dnia- uczniowie klasy pierwszej składają serdeczne podziękowania Radzie Rodziców i sponsorowi PZU za wsparcie i pomoc przy organizacji tej ważnej uroczystości. Wyrażając wdzięczność za wielkie serce i dobra wolę,  życzymy wielu sukcesów i powodzenia w realizacji życiowych zamierzeń.

                                                                              Tekst i foto Joanna Sowierszenko

 

E-szkoła
Projekty
ABSOLWENCI
BIP PZSP W OLSZANCE
Nasze sukcesy
Odwiedziny

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Ostatnio dodane
Statystyka odwiedzin
1813705
dziś
wczoraj
w tym tyg.
w zesz. tyg.
do tej pory
389
823
4046
1802366
1813705